V hlavní roli cla (Týden 26)
Akciové, dluhopisové o komoditní trhy byly v uplynulém týdnu zcela pod vlivem debat o navýšení dovozních cel. Již v závěru předešlého týdne zpravil prezident Spojených států Donald Trump svět o tom, že jeho země uvaluje pětadvacetiprocentní dovozní cla na čínské zboží v celkovém objemu padesáti miliard dolarů. V tomto týdnu pověřil Úřad obchodního zmocněnce USA přípravou dalšího seznamu zboží pocházejícího z Číny v hodnotě dvou set miliard dolarů, na něž je připraven uvalit desetiprocentní dovozní přirážku. Pokud k tomu připočteme to, že od konce tohoto týdne začne Evropská unie uplatňovat pětadvacetiprocentní přirážky na dovoz některého zboží ze Spojených států a Spojené státy si na oplátku polohlasně pobrukují o možném uvalení cel na dovoz evropských automobilů, máme zde důvod k závažným obavám.
Tomu také odpovídají výsledky obchodování v uplynulém týdnu, v němž většina akciových indexů utrpěla citelné ztráty, v nichž hlavním poraženým jsou donedávna nezranitelné emerging markets na čele právě s Čínou. V nastalé situaci se podměrně dobře dařilo snad je akciím rozvíjejících se evropských zemí.
V komoditním vesmíru logicky trpí nejvíce ty položky, které se mohou stát nebo se již staly předmětem hašteření světových velmocí. Prudký pokles cen bavlny, sójových bobů a mědi je logickým vyústěním aktuálního dění. Jedinou hvězdou mezi komoditami je ropa. Její ceny poslalo strmě vzhůru páteční zasedání OPECu. Kartel sice podle očekávání schválil navýšení těžby černého zlata, nicméně navýšení, na kterém se zástupci jednotlivých států shodli, bylo nižší, než bylo původně očekáváno.
Poměrně často lze v těchto dnech slyšet otázku o tom, jestli vypuknutí obchodní války může být tou událostí, která ukončí téměř desetiletý býčí trh akciových trhů, v němž se nacházíme. Odpověď na ni je ovšem velice těžká, ne-li úplně nemožná. Znám několik způsobů, jak poznat, že propad akciových trhů se pravděpodobně blíží ke svému konci a nedaleko před námi jsou s velkou pravděpodobností nám slibované „jasné zítřky“. Na odhadnutí konce rostoucího trhu prozatím nikdo žádné „udělátko“ nevynalezl. Můžeme tedy vycházet pouze z náznaků.
Před dvěma týdny byly zveřejněny výsledky ankety mezi investičními profesionály, kteří měli zodpovědět otázku, ve kterém roce očekávají, že se dočkáme ekonomického zpomalení. Velká většina z dotázaných se shodla na tom, že tímto rokem by mohl být ten přespříští, tedy rok 2020. Světoví ekonomičtí odborníci tedy dávají současné expanzi rok, maximálně dva… Pokud by se tedy nemýlili, znamená to, že je čas přestat investovat? Není tomu tak. Pro investice není nikdy špatný čas. Minulý rok jsem publikoval několik článků o tom, že nejlepším časem pro zahájení průběžné investice je právě doba před krizí tak, aby investor v průběhu krize nabral do svého portfolia dostatek levných akcií, které se pak v dalších dobrých letech násobně zhodnotí. A kdyby před sebou měla současná expanze rok, maximálně dva…
Další informace včetně porovnání akciových fondů – segment Evropa Growth najdete zde.