Ultramaratonec a regionální ředitel Tomáš Rychetský: Trénink dělá závodníka a platí to i v byznysu

Tome, jak bys sám sebe představil v jedné větě?

Jsem manžel a otec, finanční poradce a kouč, ale také ultramaratonec a autor knihy.

Máš nějaké životní motto?

Využít dary. Tvořit velké věci. Otevírat potenciál. Zodpovědně a udržitelně hospodařit. Myslet jinak.

Sám se hodně vzděláváš a jako sportovec věnuješ spoustu času tréninku. Byl jsi vždy takhle disciplinovaný sám od sebe, nebo máš nějaké tipy, jak si udržet motivaci?

V životě mě pohání to, že chci využít své dary pro službu druhým. Vnímám jako zodpovědnost „sdílet talenty a dovednosti.“ Když bych přirovnal člověka nebo i sebe k autu, tak z hlediska udržení motivace je potřeba dolívat všechny kapaliny, starat se nejen o motor, ale taky o brzdy, mít čisté sklo na výhled, kam jedu, mít v autě správné spolujezdce, a hlavně do navigace nastavit správný cíl cesty. A ještě bych doplnil, že pokud je někde na cestě zácpa, vezměte to jinou cestou.

Jak ti pomáhá sport v byznysu?

Sport mě naučil, že pokud věnuji pozornost a energii opakovaně nějaké činnosti, přijdou v ní výsledky. Ve sportu si také uvědomuji, že čím víc mám natrénováno, tím si víc můžu užít závod – nohy jsou silnější, tělo méně unavené a zvyklé na zátěž. Trénink dělá závodníka, což platí právě i v byznysu. Když obchodník získává praxi a zkušenosti, postupně se to projeví v jeho výsledcích.

Zdroj: Soukromý archiv Tomáše Rychetského

Na nové pozici regionálního ředitele jsi měsíc. Jaké jsou tvé první dojmy?

Užívám si kontakt s našimi smluvními partnery. Je hezké vidět, že každý má svůj vlastí styl podnikání, který mu funguje, a přesto můžeme spolupracovat pod jednou záštitou Broker Trustu. Vnímám také požadavky partnerů, kterých je i na startu roku hodně. Věřím, že vždy společně najdeme řešení.

Znáš dobře nástroje BT, jsi sám finanční poradce, kouč. Co nejzajímavějšího z tvého pohledu nabízíš našim partnerům?

Myslím, že moje největší přidaná hodnota je, že znám řemeslo našich partnerů, a díky tomu jim dokážu plně porozumět. Mohu nabídnout přesah skrze získané zkušenosti, například v obchodní činnosti, efektivitě práce, koučování, budování značky… 

Je Morava z pohledu finančního poradenství něčím specifická? 

Myslím, že na Moravě máme velmi schopné týmy na hypotéky, které čekají na příznivější dobu. Aktuálně řešíme s partnery jejich rozvoj v rámci nových spolupracovníků, doplnění portfolia sjednávaných produktů o segmenty investic nebo pojištění, kde mají nyní čas doplnit klientům kompletní spektrum finančních služeb.

Jaké si dáváš v nové pozici cíle?

Udržet spolupráci se smluvními partnery v co nejlepší podobě a mít stabilní region.

Co bys doporučil finančním poradcům do letošního roku, který bude v oblasti financí pravděpodobně náročný?

Proaktivitu. Příležitost vidím určitě v práci s klienty v oblasti investic. V bankách na běžných účtech leží přes 1,5 bilionu korun a lidé si kladou otázku, jak ochránit své peníze před inflací. Dále vnímám příležitost v nynější době „klidu“, kdy nezažíváme hypoteční boom, věnovat se finančním oblastem, na které předtím „nebyl čas“.

Co tě na pozici regionálního ředitele nejvíce baví?

Budování vztahů a rozvoj potenciálu partnerů.

Prozradíš něco ze svého soukromí? Jak si nejlépe odpočineš? Co si dáš rád k jídlu nebo pití? Kam rád vyrazíš na dovolenou?

Nejlepší na odpočinek je pro mě les a posezení u ohně. Miluji výhledy z horských hřebenů. K pití mám rád dobrou vodu, ideálně přímo z pramene. K jídlu langoše s česnekem, sýrem a kečupem. 😊 Na dovolenou vyrážím za sluncem. 

Zdroj: Soukromý archiv Tomáše Rychetského

Napsal jsi knížku pro děti… Jak se jí daří a přečteme si od tebe brzy něco dalšího? 

Děkuji za optání. Knížce se daří perfektně. Dal jsem si cíl, že chci, aby dětem dělala radost. A děti jsou z ní nadšené, knížku i Voolika milují. V posledních letech se povedlo vydat hru Mlsný Voolik, audioknihu a v loňském roce Voolik navázal spolupráci s distribucí, a nyní tak knihu můžete najít v knihkupectvích nebo třeba na Alze. Ještě jednu knihu plánuji, bude už pro dospělejší čtenáře. Chci do ní dát moudrost s humorem a různé příběhy, ale zbytek si zatím nechám v šuplíku. 😊