Přehledně: Jaké akce si připravily stavební spořitelny

Opět se potvrzuje, že podzim je hlavní sezónou stavebního spoření. Jako v předchozích letech si stavební spořitelny i letos připravily pro klienty akce, ve kterých lákají klienty na zvýhodněné podmínky a různé benefity při uzavření stavebního spoření.  Ve většině případů jde o slevu z poplatku za uzavření smlouvy, který se zpravidla pohybuje ve výši okolo jednoho procenta z cílové částky, kterou chcete naspořit. Narazit se dá ale i na zvýhodněné úročení.

Stavební spoření si za více jak 25 let na českém trhu vydobylo pozici osvědčeného produktu, který láká Čechy především svou bezpečností a také státním příspěvkem, který může ročně dosáhnout až 2 000 korun. Podmínkou pro maximální státní podporu je na účet vložit za rok alespoň 20 000 korun. S využitím akcí a se započtením nejvyšší státní podpory se pak čistý výnos stavebního spoření, tedy zhodnocení vložených peněz, pohybuje i přes 3,5 procenta za rok.

Právě závěr roku patří tradičně k obdobím, kdy stavební spořitelny lákají nové klienty na akční nabídky. Zatímco mnohé akce trvají jen do konce října, jiné budou pokračovat i v listopadu a v prosinci a další jsou rovnou vyhlášeny jako dlouhodobé. Zpravidla spořitelny v „akčních nabídkách“ odpouštějí poplatek za uzavření smlouvy, ale některé nabízejí také výhodnější úrokové sazby.  Podívejte se na přehled momentálních akcí.

Českomoravská stavební spořitelna

Trvání akce: do 31. října 2019

Pro všechny klienty stoprocentní sleva na poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření, maximálně však 1 500 Kč.  Při splnění podmínek se budou klientům úročit peníze výhodněji (úročení vkladů 0,6 % + obratový bonus 0,6 %).

Modrá pyramida stavební spořitelna

Trvání akce: do 13. prosince 2019

Prémie pro nové klienty ve výši poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření, maximálně však 2 000 Kč, pokud klient v průběhu prvních čtyř měsíců vloží na účet částku odpovídající jednomu procentu cílové částky. Při splnění podmínek se budou klientům úročit peníze výhodněji (úročení vkladů 0,5 % + obratový bonus 0,5 %).

Trvání akce: do 13. prosince 2019

Klienti, kteří uzavřou smlouvu o stavebním spoření a v průběhu prvních čtyř měsíců na ni vloží více jak 300 000 Kč, získají zvýhodněné úročení 0,8 % nad rámec standardního úročení, a navíc prémii ve výši úhrady za uzavření smlouvy o stavebním spoření, maximálně však 10 000 Kč.

Dlouhodobé akce (pro klienty do 21 let a od 55 let)

Klienti získají prémii ve výši poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření s cílovou částkou 150 000 Kč. Musí ale do čtyř měsíců od uzavření vložit na účet sumu odpovídající jednomu procentu z cílové částky.

Raiffeisen stavební spořitelna

Trvání akce: do 31. října 2019

Všem klientům nabízí spořitelna slevu 2 000 Kč z poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření s minimální cílovou částkou 200 000 Kč. Klientům starším 25 let se budou vklady úročit částkou 1,2 procenta ročně, mladším pak o 1,5 procenta ročně.

Wüstenrot – stavební spořitelna

Trvání akce: do 30. listopadu 2019

Pro klienty ve věku od 24 do 55 let (pro mladší a starší jsou určeny jiné dlouhodobé akce) nabízí spořitelna stoprocentní slevu na poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření, maximálně však 2 000 Kč. Podmínkou je, aby klient vložil do 30. prosince 2019 sumu odpovídající jednomu procentu z cílové částky.

Nově spořitelna také upravila podmínky dlouhodobých akcí pro klienty do 24 let (Kamarád a Kamarád+). Získají stoprocentní slevu na poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření s cílovou částkou 200 000 Kč nebo 500 000 Kč, pokud do čtyř měsíců vloží na účet stavebního spoření částku odpovídající jednomu procentu z cílové částky.

Nová dlouhodobá akce:

Stoprocentní sleva na poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření s cílovou částkou 200 000 Kč nebo 500 000 Kč, pokud klient do čtyř měsíců vloží na účet stavebního spoření částku odpovídající jednomu procentu z cílové částky. Navíc bez poplatku za ukončení smlouvy po 24 měsících trvání smlouvy.

Stavební spořitelna České spořitelny

– Slevu na poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření stavební spořitelna ukončila 30. září 2019.

Stavební spoření je poměrně jednoduchý finanční produkt. Stát vám přispěje deseti procenty z vložené částky, nejvíce ale 2 000 korun za rok. Pro maximální podporu je tedy třeba vložit 20 000 korun ročně. Podmínkou pro získání státní podpory je spořit minimálně po dobu šesti let a naspořené peníze během této doby nevybírat. Po této době je vhodné ověřit podmínky na trhu, výnosnost smlouvy po šesti letech totiž klesá. Vhodné je se ale na chvíli pozastavit na tím, jakým způsobem peníze na účet vkládat – zda pravidelně po menších částkách, jednou za rok, nebo dokonce jednorázově vložit celou částku, kterou chceme naspořit.

Jako nejpraktičtější varianta se v dnešní době ukazuje vložit peníze na účet jednou za rok. Na trhu jsou dnes totiž k dispozici jiné produkty, například spořicí účty, termínované vklady nebo konzervativní podílové fondy, kde se peníze mohou v průběhu roku zhodnotit více než na stavebním spoření, kam pak stačí v prosinci převést 20 000 korun. V takovém případě si ale musíte ohlídat, aby byly peníze na účet připsány skutečně nejpozději do 31. prosince, abyste se za daný rok nepřipravili o státní podporu.

Stavební spoření lze sjednat i pro děti a díky právní úpravě z nedávné doby mohou rodiče s těmito účty dnes nakládat snáze než v minulých letech. Rodiče tak mohou zřizovat smlouvy nejen pro sebe, ale i pro každého svého potomka a státní podporu čerpat na každou z těchto smluv.

Roman Bečička, úvěrový analytik společnosti Broker Trust