Edward otevírá klientům oči ohledně investování. Pro koho je, a pro koho ne?

Partneři Broker Trustu, kteří pro investování se svými klienty využívají platformu Edward, překonali symbolický milník. Edward po devíti měsících spravuje už více jak miliardu korun.  „Poradce dokáže díky Edwardovi velmi rychle a jednoduše klientům ukázat pravdu o splnitelnosti jejich finančních cílů a naprosto změnit jejich pohled na investování,“ říká zakladatel platformy Viktor Hostinský. Klienti pak často sami navrhují, že začnou pravidelně investovat vyšší částky. Jak je Edward připravený na turbulence na trzích, kam se bude dále rozvíjet a kolik stál Viktora Hostinského vlasů? Na to všechno jsme se zeptali.

Čím to je, že Edward vzbudil takový zájem? V čem je jiný?

Z ohlasů poradců vnímáme, že jim Edward významně zlehčuje život a že je skutečně baví s ním pracovat. Je to první digitální investiční platforma v České republice, která řeší celý proces práce s klientem, včetně sestavení finančního plánu. A to je obrovská přidaná hodnota pro poradce i pro klienty. Klienti se často investování bojí, mají zábrany investovat větší částky a žijí v představě, že pro svou budoucnost dělají dost. Poradce dokáže díky Edwardovi velmi rychle a jednoduše klientům ukázat pravdu o splnitelnosti jejich finančních cílů a naprosto změnit jejich pohled na investování. Klienti, kteří přijdou s představou odkládat si tři tisíce korun, často odchází s pravidelnou investicí deset tisíc korun, s úsměvem na rtech a odhodláním vybudovat pro svou rodinu finanční nezávislost. Někteří klienti sami navrhují přesunout do Edwarda všechny své investice. Často tím překvapí i samotné poradce.

Pro koho se Edward hodí? 

Edward je nástroj zejména pro poradce, kteří se chtějí více věnovat klientům a méně času trávit analýzami investic, portfolií a zbytečnou administrativou. Pokud chce poradce poskytovat kvalitní službu, které se ve světě říká wealth management, může si buď vybudovat tým investičních analytiků a administrativních pracovníků, nebo používat Edwarda.

Z pohledu klienta je třeba se na Edwarda dívat jako na kombinaci zkušeného poradce a chytré technologie. Největší přidanou hodnotu má tak Edward pro klienty, kteří mají vyšší majetek nebo příjmy a chtějí řešit investice jako součást komplexního finančního plánu.

Pro koho naopak není?

Edward není pro poradce, kteří jsou v srdci spíše lovci než farmáři. Tedy zajímá je více jednorázová provize za prodej produktů než dlouhodobý zisk pro klienta. Edward například neumožňuje naúčtovat předplacený vstupní poplatek za dobu delší než deset let. Místo toho umožňuje účtovat výkonnostní poplatek a vyplácí výrazně větší pravidelnou odměnu z objemu majetku než běžné fondové řešení. To poradce jednoznačně staví dlouhodobě na stejnou stranu stolu s jejich klienty. 

Na myšlenku Edwarda jste i osobně vsadil poměrně hodně. Musel jste tomu věřit… Nebo jste hráč?

Jsem hráč. V jistém slova smyslu jsou peníze jen hra. Když si uvědomíte, co dnes peníze jsou, tak to jsou jen jedničky a nuly v počítačích bank. Je to tedy hra a buď ji hrajete jako hráč, nebo jako figurka. A já chci, aby tuto hru klienti hráli jako hráči a aby vyhrávali. Tím vítězstvím je pro mě finanční svoboda klientů a tato vize mě každý den zvedá z postele. 

Kolik vlasů vás Edwarda stál, než jste to od první myšlenky dotáhl až k miliardě?

Asi 1 825, kdyby mě každý den stál 1 vlas. Ale Edward mi toho víc dal, než mě stál. Měl jsem obrovské štěstí na lidi, které jsem po cestě potkal. Ať to jsou zapálení vývojáři z Etnetery, skvělí lidé z centrály Broker Trustu, nebo perfektní tým lidí ve Woodu. A největší štěstí pro Edwarda jsou jeho zaměstnanci a všichni poradci, kvůli kterým to celé vzniklo a díky kterým to všechno úspěšně běží. Takže velké díky všem. 

Kam chcete Edwarda rozvíjet do budoucna? 

V plánu letos máme spuštění online přístupu pro klienty, přidání portfolií zaměřených na sociálně odpovědné investování a rádi bychom umožnili poradcům upravovat či vytvářet vlastní portfolia. Dlouhodobou vizí Edwarda je umožnit poradcům dohlížet v rámci jednoho plánu na celý majetek klienta, včetně dalších investičních nástrojů, finančních produktů i nefinančních aktiv, jako jsou například investiční nemovitosti.

Bedlivě také budeme sledovat plánované uvolnění v oblasti penzijního spoření a zavedení tzv. účtu dlouhodobých investic, který by mohl od roku 2022 daňově zvýhodnit i investování v Edwardovi.

Edward je platforma, která toho umí opravdu hodně. Co neumí, a kde je tedy naopak nejsilnější role poradce?

Warren Buffett kdysi prohlásil, že investování je jednoduché, ale není snadné. A že chování investorů je důležitější než chování samotných investic. Edward je chytrá technologie, která klientovi dokáže dokonale řídit investice. Ale už nedokáže dostatečně řídit jeho chování. A to je hlavní role poradce. Řídit chování klientů a pomáhat jim dělat správná finanční rozhodnutí. Tuto roli poradce vnímám jako nenahraditelnou a na tuto oblast by se poradci měli zaměřit z pohledu svého profesního růstu.

Jak vnímáte současné nastavení na trzích? Spuštění Edwarda jste dokázal načasovat do období rekordního zájmu veřejnosti o investování. Je připraven i na poklesy? 

Edward je připraven na všechno. My se nesnažíme předvídat, co se bude dít na trzích za týden, za měsíc nebo za rok. Stavíme investiční plány tak, aby bylo jedno, co se na trhu stane. V Edwardovi nám pomáhají tři kyblíky, které zajistí, že klient má vždy rychle dostupné peníze, které drží jako krátkodobou rezervu nebo které plánuje použít v příštích třech letech na své cíle. Vedle toho má rovnovážné, široce diversifikované portfolio, které slouží jako střednědobá rezerva a jsou zde také peníze na cíle v příštích čtyřech až devíti letech. Pouze peníze, které klient nepotřebuje v příštích deseti letech, pracují v růstovém portfoliu. A tam se s velkými výkyvy počítá. Pokud tedy nějaký pokles přijde, Edward je na to připraven. A stejně tak musí být poradce připraven pracovat s emocemi klientů, když se na trzích začnou ženit všichni čerti.

Viktore, děkujeme za rozhovor.