Chcete koupit Ronalda? Stojí jen pár drobných

Fotbalová horečka je pryč. Sláva vítězům a čest všem poraženým! Jména hvězd pobíhajících na zelených pažitech zná chvilku po skončení světového šampionátu prakticky každý a nejeden fotbalista nebo trenér si na začátku sezóny říká: „Kdyby tak v mém týmu kopal někdo, jako je ten Ronaldo…“  Pořídit si Cristiana Ronalda je pro naše kluby ale nesplnitelný sen, nejsou peníze. Investor a fotbalový nadšenec v jedné osobě se ale na takové problémy nemusí ohlížet.

Po přestupu mimořádného fotbalisty do italského Juventusu Turín, který za něho Realu Madrid zaplatí sto milionů eur, si můžete „CéEr Sedmičku“ do svého portfolia pořídit doslova za babku. Akcie Juventusu jsou stejně jako akcie Manchesteru United nebo Borussie Dortmund obchodovány veřejně na burze. A cena jedné akcie Juventusu se pohybuje kolem 0,9 EUR. Ronalda si tedy můžeme do svého „klubu“ (investičního portfolia) koupit za necelé euro, a ještě jako prémii našinec k Ronaldovi dostane Pavla Nedvěda působícího ve vrcholném managementu klubu.

Fotbalový klub není na pochopení zase tak složitý, jako jsou třeba velké technologické firmy. Máte dobré hráče, vyhráváte, média se o vás zajímají a na každý zápas máte vyprodáno. Vyděláváte a cena akcií klubu roste…  Příjmy fotbalových klubů pocházejí hned z několika oblastí. Největší balík v případě italského mistra činí příjmy z prodeje televizních a rozhlasových práv. Následují příjmy plynoucí z transferů hráčů do jiných klubů, peníze od sponzorů, tržby ze vstupného na zápasy a také tržby z prodeje suvenýrů a licencí na jejich prodej.

A o tom, že ve všech těchto finančních tocích bude Ronaldo přínosem, není pochyb. Není divu, že po zprávě o přestupu fotbalového poloboha z Realu Madrid akcie Ronaldova nového klubu na burze během několika dní posílily o více jak dvacet procent.Zdroj grafu: Interactivebrokers

Na investicích mám rád právě jejich různorodost a to, že se v nich může najít téměř každý. V tomto případě fotbalový fanoušek, ale na své si přijdou prakticky všichni. Není odvětví, které by se na burzách neobchodovalo, a není od věci si občas koupit do portfolia i něco, čemu prostě jenom fandíte a co máte rádi. Ať už je to fotbalový klub, akcie známé italské automobilky s koněm ve znaku, nebo vaše oblíbená módní značka. Na druhou stranu by ale tyto „pocitové“ investice neměly hrát v portfoliích hlavní roli. Prvotní by měla být vždy snaha najít firmy vydělávající stabilně peníze při rozumných nákladech a na pevných základech, ať už je to postavení na trhu, technologie výroby nebo jiné jedinečné know-how. A tam jde sentiment stranou a přichází na řadu prostá matematika. Náklady na hráče typu Ronaldo budou dosahovat vysokých částek a nikde není zaručeno, že jeho hvězdnou kariéru neohrozí například zranění nebo momentální ztráta formy.

Ptáte se, jestli si tedy Ronalda za těch devadesát centů koupím? Ne, nekoupím. Fotbal mám rád, ale zase ne tolik, abych ho musel mít v portfoliu. A kdybych si měl vybrat pomocí prosté matematiky, dal bych před Ronaldem přednost tomu Dortmundu.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu