Zaměříme se na akutní potřeby partnerů: vzdělávání nováčků, rozvoj firmy a komunity

Co si odnášíš za zkušenosti ze dvou let setkávání se s našimi partnery a jak je zúročíš v nové roli?

Zkušenosti jsou v podstatě jen pozitivní. Nevím, jestli jsem měla takové štěstí, ale troufnu si říct, že 95 procent setkání a schůzek s partnery bylo nejen pozitivních, ale i produktivních a vyřešili jsme spoustu věcí. A i když jsme někdy nevyřešili úplně všechno, tak jsem moc ráda, že jsem možnost starat se o východní Čechy měla a děkuju moc za spolupráci jak partnerům, tak celému týmu BT. Navíc jsem „v terénu“ měla možnost navnímat, co smluvním partnerům chybí, co je zajímá a co pomáhá jejich rozvoji. A fungovalo to i obráceně, že jsem se řadu věcí, které můžu nyní uplatnit pro rozvoj i vzdělávání, učila od našich partnerů.

Ve východních Čechách se ti zjevně líbí, proč nyní přecházíš do vzdělávání?

Nejprve jsme hledali kandidáta „zvenku“, ale když jsme na poradě obchodního týmu řešili téma rozvoje a vzdělávání v kontextu BT, shodli jsme se, že pro kohokoli externího by bylo obtížné a minimálně „zdlouhavé“ pochopit situaci v BT a potřeby našich smluvních partnerů.  To byl okamžik, kdy jsem si řekla, že je to práce pro mě. Dlouho jsem to zvažovala, protože jsem nechtěla opouštět smluvní partnery ve východních Čechách, ale snad mi to odpustí. Navíc se budeme setkávat i nadále, i když trochu jinak.

Je to tvoje první zkušenost se vzděláváním v takové roli?

Naopak, je to „návrat ke kořenům.“😊 Ve vzdělávání jsem začínala v ČSOB Pojišťovně a prošla jsem si všechno od organizace vzdělávání přes školení nováčků až po obchod.

Jsi spíš typ, co dělá zkoušky v předstihu, nebo až na poslední chvíli? Jaká jsi vlastně byla studentka?

Můj vztah ke škole a vzdělávání se hodně vyvíjel v čase a podle předmětů, ale na VŠ a VOŠ jsem byla spokojená. No a ty zkoušky byly většinou na poslední chvíli. 😊

Jaké úkoly máš teď před sebou?

Aktuálně je to nastavení celé struktury vzdělávání a vyladění už existujících školení a akcí pro smluvní partnery. Naše nové oddělení se navíc bude věnovat vedle vzdělávání hlavně obchodnímu rozvoji. Řešíme tak z velké části organizaci a práci s jednotlivými smluvními partnery i podle jejich zaměření, velikosti a počtu poradců. Pomůžeme zlepšit práci s náborem, systematickým vzděláváním nebo využitím potenciálu portfolia klientů například prostřednictvím cílených kampaní, které nám loni dělaly velkou radost. Podpoříme také rozvoj v oblasti investic nebo firemního obchodu v podobě zaměstnaneckých benefitů a pojištění firem… 

To je široký záběr, vypíchneš nějaká aktuální vzdělávací „nej“?

Velké téma je portál vzdělávání.  Nyní finišujeme výběrové řízení na dodavatele technického řešení a pak budeme mít veliký úkol naplnit obsahem v atraktivní podobě. Ve vzdělávacím portálu pak uvidí naši partneři hezky přehledně všechno, co pro ně ve vzdělávání máme, a vyberou si přesně to, co jim „bude vonět“. 😊 Věřím, že ve druhé polovině tohoto roku se to povede. I nadále ale budou mít nezastupitelnou roli oblastní a regionální ředitelé, kteří partnery určitě nasměrují. Celý vývoj a jednotlivé akce, jak ve vzdělávání, tak obchodním rozvoji, řešíme společně a vycházíme právě z podnětů od smluvních partnerů.

Co dalšího bys zmínila?

Ještě více se těším na praktická školení a webináře pro smluvní partnery. Připravujeme školení a tréninky pro začínající poradce v jednotlivých segmentech (pojištění, investice, úvěry), ale zaměříme se opravdu i na úplné nováčky ve světě financí. Možná to vypadá na první pohled zvláštně, ale je to jedna z akutních potřeb našich smluvních partnerů – pomoct jejich kolegům s adaptací úplně na začátku. Vysvětlit jim základní pojmy, ukázat postupy, provést je srovnávači a kalkulačkami…  Velká část finančně poradenských firem je maximálně vytížena prací s klienty, a i když by „jako sůl“ potřebovali do svého týmu nové poradce, nemají čas a prostor na jejich adaptaci. A tyto základní znalosti a dovednosti v jednotlivých segmentech mohou získat od nás – online, nebo i živě –, pokud to situace dovolí. Smluvní partner si pak své nováčky už bude formovat po obchodní stránce podle vlastní firemní kultury.

Novinky se chystají i v BT komunitách. O co půjde? 

Investiční komunita pod křídly Martina Večerky a Markéty Buryánové funguje a krásně se rozvíjí už dva roky. Od začátku roku 2022 rozjíždíme systematické nastavení Úvěrové komunity s Liborem Ostatkem. Už teď, ve čtvrtek 17. února, máme Otevřenou komunitu pro všechny zájemce, kteří chtějí blíže nahlédnout do světa úvěrů, aktuálních čísel i dosavadního a pravděpodobného budoucího vývoje. Každý se může přihlásit prostřednictvím BeTy. Následovat budou Rozvojové komunity určené pro vybrané poradce s největším výkonem právě v segmentu hypoték a úvěrů, aby diskutovali podrobnější témata a společně s Liborem Ostatkem, Golemem a jejich Hypoexpertem se posouvali dál v profesionální práci s klienty.

Který kurz nebo školení bys takhle z hlavy bez váhání doporučila?

Aktuálně jsou to jistě Komunity pro rozvoj a také Úspěšná administrativa, určitě by nám to snížilo množství ohroženek a urychlilo by to výplatu provizí. Osobně mi daly nejvíc kurzy Práce s kmenem, vztahový prodej a poradenství, Řízení týmů a výkonu, to bylo ještě před působením v BT.

Drahomír Najdenov v nedávném rozhovoru zmiňoval důležitost vzdělávání a osobní podpory ve finančním poradenství. Vidíš to stejně?

Stoprocentně. Myslím si, že to, co poradci a smluvní partneři nejvíce ocení, je podpora živého člověka, třeba jen v online prostředí. Ať je to vzdělávání, pomoc s aktuální smlouvou pro klienta, nebo pomoc s rozvojem firmy. I přes naši velikost je tohle jedna z priorit Broker Trustu a jsem za ni moc ráda. 

Jak se bude vzdělávání do budoucna proměňovat, nejen díky snad už odcházející pandemii?

Proměna byla v posledních dvou letech obrovská. Jsme v podstatě stoprocentně v online prostoru a myslím, že tam velká část vzdělávání i zůstane. Budou se měnit prostředí, aplikace, bude se vylepšovat organizace a také forma testování a certifikací. Je to praktické a myslím, že pro většinu lidí i pozitivní.  Na druhou stranu trénink dovedností a praktická zkušenost je nenahraditelná, takže upřímně doufám, že se alespoň z části vrátíme k osobním setkáním.

Když jsme se bavili naposledy, tak jsi zmiňovala tanec jako velkou vášeň. Jak to šlo během doby covidové, případně přibyl ti nějaký nový koníček?

Kvůli době covidové jsem právě o tanec a taneční aerobic málem přišla. Tanec v páru a skupinová cvičení byla zakázána hned na začátku a jako jedny z posledních se zase vracela „na parket“.
Celou tu „pandemickou“ dobu cvičíme aspoň online pilates s jógou a takovou náhražkou byla turistika a zimní sporty.  Ale tanec v jakékoliv podobě pořád vede. 😊