U zkoušek z pojištění lze očekávat úspěšnost 60 až 70 %

V tomto roce čeká pracovníky z oblasti pojištění vykonání zkoušky odborné způsobilosti. Ty se skládají u akreditovaných osob. Přinášíme první zajímavé výstupy.

Protože máme za sebou rok 2019, oslovili jsme akreditované osoby s následujícími otázkami:

1. Jaký byl v loňském roce celkový počet vykonaných zkoušek (vydaných testů) z pojištění?

2. Jaké bylo rozdělení počtu zkoušek podle jednotlivých typů zkoušek?

3. Počet úspěšně vykonaných zkoušek (úspěšnost) za rok 2019.

U některých akreditovaných osob nedošlo v loňském roce k realizaci žádných zkoušek. Relevantní údaje nám poslali Česká asociace pojišťoven (ČAP), Česká bankovní asociace (ČBA), VECTOR Certifikace a EFPA.

Tyto akreditované osoby mají akreditaci i z jiných oblastí finančního trhu a působí již dlouhodobě. Výjimkou je Česká asociace pojišťoven, která je v této oblasti nováčkem, který se specializuje jen na pojištění. Pro zkoušky má zpřístupněný portál Akademie ČAP (www.akademiecap.cz) a její služby využívá více pojišťoven.

Je možné předpokládat, že tyto 4 akreditované osoby vykonaly většinu zkoušek. Přesná statistická data za rok 2019 budou pravděpodobně časem dostupná na stránkách ČNB, tak jako to bylo v případě 3Q 2019.

Ostatní akreditované osoby nám nedodali údaje, resp. odpověděli:

– že nevykonali žádné zkoušky

– že jich bylo velmi málo, v řádu jednotek či bez udání přesných čísel,

– anebo nám odmítli poskytnout údaje se zdůvodněním, že jde o jejich interní údaje.

Dostupné údaje uvádíme v následujících tabulkách:

Je třeba zdůraznit, že úspěšnosti u jednotlivých akreditovaných osob považujeme za pouze informační údaj, v žádném případě nejde o úspěšnost akreditované osoby jako takové, ale osob, které u ní zkoušky vykonávají.

Je vidět, že u ČBA a VECTOR Certifikace je úspěšnost účastníků poměrně vysoká, ale je potřebné poznamenat, že vykonaly menší počet zkoušek. Je pravděpodobné, že úspěšnost se přibývajícím počtem zkoušek bude snižovat někde k 60 % – 70 %, obdobně jako u ostatních zkoušek.

Certifikací však zatím proběhlo velmi málo, největší nával tedy bude v tomto roce. Upozornit je potřeba, že poslední datum je 1. 12. 2020. A ne každý složí zkoušku hned na první termín.

Rovněž je vidět, že není rovnoměrný zájem o všechny zkoušky, např. o zkouškou „VI. Životní pojištění a pojištění motorových vozidel (I. + II.)“ měla v loňském roce zájem jen jedna osoba. Více jak polovinu zkoušek tvořila „IV. Souhrnná zkouška na pojištění“, která zahrnuje i pojištění velkých pojistných rizik.

Děkujeme akreditovaným osobám za poskytnuté informace. Hlubší závěry o certifikacích na pojištění bude možné učinit až v letošním roce.

V jednom z následujících článků se podíváme na otázky, které činí účastníkům největší obtíže. Zhodnotíme i webové stránky akreditovaných osob a možnosti, které poskytují pro přípravu na úspěšné zvládnutí zkoušky.

Dušan Šídlo, pojistný analytik Broker Trustu