Trhy vrací úder! (Týden 8)

Po dvou nepříliš šťastných týdnech se akciové trhy odhodlaly k protiúderu. Většina akciových indexů si v minulém týdnu polepšila o více než tři procenta. Indexy tak hodily rukavici „předvídačům zkázy“, kterých se najednou v médiích vyrojilo nebývalé množství. Faktem nadále zůstává, že pro ukončení dlouholetého růstu akciových indexů nejsou prozatím žádné silné důvody. Ekonomikám se daří dobře a korporátní sféra se může pochlubit velmi dobrými čísly.

Výsledková sezóna ve Spojených státech se dostala do své poslední čtvrtiny. Z celkového počtu 397 společností sdružených v hlavním akciovém indexu SP500 překonalo očekávání analytiků pětasedmdesát procent firem a jen necelých šestnáct procent společností ve čtvrtém kvartálu předešlého roku na analytické předpoklady nedosáhlo. Z tohoto pohledu se nejlépe dařilo sektorům zdravotnictví, informačních technologií a finančnímu sektoru, kde se míra překonání odhadů blíží osmdesáti pěti procentům.

Dobrou zprávou, kterou jsme se dozvěděli z eurozóny, byl růst zdejší průmyslové výroby. Ta meziročně vzrostla téměř o pět a čtvrt procenta, zatímco očekávání byla položena o procento níže. Navíc údaje o růstu ekonomiky potvrdily růst na úrovni dvou a půl procenta. To je nejrychlejší tempo růstu za posledních deset let.

Ve Spojených státech amerických překvapila meziroční míra inflace, která nadále zůstává nad dvouprocentní hranicí a tamním centrálním bankéřům tak nic nebrání v dalším růstu úrokových sazeb. Pozitivní zpráva přišla také ze strany ratingové agentury Moody´s, jejíž analytická skupina snížila míru předpokládaných defaultů US high yield dluhopisů z 3,2 procenta z letošního ledna na dvouprocentní hranici nově odhadovanou pro leden příštího roku.

Dobře se v roce 2017 dařilo také naší domácí ekonomice, která zaznamenala meziroční růst těsně nad hranicí pěti a půl procenta.

Data o meziroční míře inflace v USA ovlivnila pozitivně také komoditní sektor, v němž vzhůru zamířily zejména kovy. V této skupině hrála hlavní roli měď, ale dobře se dařilo i kovům patřícím do skupiny „precious“. Zde se nejlépe dařilo dlouho podceňované platině, kterou jsme označili za zajímavou investici na sklonku loňského roku v rámci zprávy Investičního výboru. Tradiční problémy s počasím během vegetačního období v Argentině drží vysoko ceny zrnin na čele se sójovými boby.  Naopak vysoké zásoby drží i přes boom v komoditním sektoru u země kávu a cukr. Přinejmenším zatím.

V právě započatém týdnu bude investory pravděpodobně nejvíce zajímat zasedání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Jak již bylo řečeno, poslední údaje přicházející z největší světové ekonomiky dávají tušit, že FED bude nadále pokračovat ve svém záměru postupného zvyšování úrokových sazeb. A tak rétorika ze strany bankéřů zřejmě trhy nepřekvapí. V Evropě zaujmou předběžné údaje o dění ve výrobním sektoru a sektoru služeb. A zajímavé údaje mohou poskytnout také data o ekonomickém sentimentu v Evropě a klíčovém Německu.