Trh čeká od FEDu snížení sazeb (Týden 29)

Uplynulý týden byl na silná světová makroekonomická data poměrně skoupý. Tomu odpovídaly také nevýrazné pohyby akciových i dluhopisových indexů. Celosvětový akciový index MSCI World si v posledních pěti obchodních dnech polepšil o dvě desetiny procenta. Tradičně nadprůměrně se vedlo americkým akciím, zatímco evropské indexy a indexy rozvíjejících se trhů naopak ztrácely.

Na dluhopisovém trhu byl klid, snad s výjimkou dlouhodobých amerických dluhopisů, které po skutečně únavně dlouhém růstu zaznamenaly minulý týden výrazný pokles.

Rušno bylo v komoditním sektoru. Obavy ze slabé sklizně poté, co mimořádně deštivé počasí oddálilo setí plodin, setrvávají mezi zrninami. Všeobecné nadšení nad počátkem další možné etapy globálního snižování sazeb pomáhají vzhůru jak drahým kovům, tak také extrémně volatilním kryptoměnám.

Po středečním vystoupení předsedy FEDu Jeroma Powella již prakticky nikdo nepochybuje o tom, že zámořští centrální bankéři na svém červencovém zasedání pohnou úrokovými sazbami. Svědčí o tom následující obrázek ukazující pravděpodobnost snížení sazeb na nejbližším zasedání FEDu odvozenou od cen futures kontraktů na 30denní úrokové sazby.

Patnáct dní před zasedáním existuje stoprocentní shoda na tom, že se úrokové sazby pohnou na konci července dolů. Existuje dokonce téměř třetinová pravděpodobnost toho, že se sníží ne o čtvrt, ale rovnou o polovinu procentního bodu níže. A to dokonce i poté, co data z pracovního trhu ukázala na to, že největší světová ekonomika je nadále velice silná a poté, co v minulém týdnu data o inflaci ukázala, že vývoj inflace nemusí být tak závažný, jak jsme si mysleli. Ceny akcií a dluhopisů by tedy měly být aktuálně nastavené na snížení sazeb o 0,25 % a tato úroveň snížení by tedy neměla znamenat na trzích výrazné pohyby. Vyšší snížení sazeb by pak mělo poslat ceny prakticky všeho mnohem výše. Naopak prudkého propadu se zřejmě dočkáme, pokud FED nechá úrokové sazby nezměněné.

Ve Spojených státech také začíná výsledková sezóna, která by měla být, podle dosavadních předpokladů, prvním kvartálem se záporným růstem korporátních profitů. Podobná negativní očekávání panovala i před vyhlašováním výsledků za úvodní kvartál roku 2019, nicméně finálně ohlášené údaje tyto obavy, byť mírně, nepotvrdily. V nejbližších dvou týdnech, do vyhlášení FED o úrokových sazbách, však neočekáváme v rámci indexů žádné výrazné pohyby.

V tomto týdnu bude pozornost investorů kromě výsledkové sezóny ve Spojených státech směrována na data o čínském hrubém domácím produktu, zápis z posledního jednání amerických centrálních bankéřů a v Evropě pak na index ekonomického sentimentu ZEW, a to zejména v klíčovém Německu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu