Naznačují dluhopisy blížící se recesi? (Týden 5)

Hlavní světové akciové trhy zakončily uplynulý týden bez výraznějších pohybů. Hlavním důvodem, který stojí za tímto vývojem, je zřejmě nedostatek nových zásadních ekonomických dat. Také probíhající výsledková sezóna ve Spojených státech přinesla spíše smíšené zprávy. Naopak dobře se dařilo akciím emerging markets. Ty jsou z historického pohledu kvůli dlouhodobému prodejnímu tlaku poměrně levné a nahoru jim pomáhá také slábnoucí americký dolar.

Z konkrétních dat, která minulý týden přinesl, zaujalo především tempo růstu čínské ekonomiky, které je nejnižší od roku 2009 a pohybuje se pod hranicí šesti a půl procenta. Smíšené údaje přinesly předběžné odhady vývoje výrobního sektoru a sektoru služeb v jednotlivých evropských zemích. Potěšil ostře sledovaný německý index ekonomického sentimentu ZEW, který poklesl méně, než se v analytických kruzích čekalo. Naopak zklamání přinesl na konci týdne německý index obchodního klimatu Ifo.  Ze Spojených států jsme se dočkali dalších horších než očekávaných čísel z realitního sektoru, který přinesl nižší prodej existujících domů.

Výstup z jednání Evropské centrální banky trhy také příliš nepřekvapil. Banka ponechala svoji základní sazbu na nule a vyslala na trh zprávu, že sazby na této úrovni zůstanou přinejmenším do léta letošního roku. Mezinárodní měnový fond snížil odhad růstu světové ekonomiky pro letošní rok z 3,7 procenta jen na 3,5 procenta. Když k tomu připočteme nejasnosti kolem odchodu Velké Británie, mám dojem, že se zvyšování sazeb ze strany ECB v letošním roce hned tak nedočkáme.

Dluhopisový trh nadále potvrzuje to, že se nacházíme v poslední fázi ekonomického cyklu, když rozdíl mezi výnosem třicetiletého a tříměsíčního dluhopisu se stále zužuje a přibližuje se oblasti, jejíž dosažení v minulosti bývalo předzvěstí recese. Nicméně, zatím tam ještě nejsme…

V právě započatém týdnu bude na trzích zřejmě mnohem veseleji. Alespoň z pohledu hned několika důležitých událostí, které mohou citelně ovlivnit dění na akciových trzích. Předně, tento týden, je týdnem, kdy ohlašuje svoje výsledky více jak stovka společností sdružených v index SP500 a tón, který korporátní výsledky v tomto týdnu udají, může na trzích nějakou dobu převládat. Svoje zasedání bude mít tentokrát americký FED a investoři očekávají jeho rozhodnutí ohledně úrokových sazeb. Je velice pravděpodobné, že centrální bankéři ve Spojených státech tentokrát zachovají sazby na současné úrovni, byť z posledního zápisu z jednání je patrné, že FED považuje vývoj největší světové ekonomiky nadále za pozitivní. Nicméně ze zápisu je také zřejmé, že některé distrikty v zemi jsou díky zvýšené volatilitě, rychlému tempu zvyšování úrokových sazeb, zvyšující se politické nejistotě a nízkým cenám energií ve svém pohledu méně optimistické. Kromě těchto s napětím očekávaných událostí přinesou statistici ještě další silná data z trhu práce a také čísla o vývoji v průmyslovém sektoru.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu