Může koronavirus za prudký pokles trhů? (Týden 6)
Akciové trhy v uplynulém týdnu po celém světě prudce klesaly, když rekordmanem týdne se stal s téměř pěti procenty poklesu čínský index. Klasickým vysvětlením pro tento vývoj je šíření koronaviru v Číně a jeho rozšiřování prakticky po celém světě. Pro každý propad je požadováno vysvětlení a virus z tohoto ohledu přišel jako na zavolanou. Z mého pohledu by k poklesu muselo dojít i bez čínského viru. Akciové trhy byly prakticky bez vyjímky silně překoupeny a jejich divoký růstový vývoj neodpovídal realitě.
Jedná se už tedy o definitivní přechod od více jak desetiletého nepřetržitého růstu k významnému a mnoha lidmi očekávanému tvrdému propadu? Pochybuji o tom. Není k tomu, alespoň prozatím, žádný zvláštní důvod. Pohled na makroekonomická data žádný dramatický problém nenaznačuje. V týdnu oznámená data o růstu hrubého domácího produktu největší světové ekonomiky potvrdila odhady analytiků, a i přes určité pochybnosti struktuře a zdrojích růstu nelze tento výsledek označit za předzvěst blížící se katastrofy. Celkové tempo růstu za loňský rok je na úrovni 2,3 procenta. To je nejpomalejší tempo růstu od roku 2016 a také se nachází pod třemi procenty, která si jako cíl vytyčila administrativa prezidenta Trumpa. Tolik snad na podporu prvního odstavce a růstu akciových trhů, který neodpovídal realitě.
Také centrální bankéři Spojených států zatím žádnou paniku nevětší. FED po svém zasedání ponechal úrokové sazby na jejich současné úrovni a podle jejich vyjádření banka nehodlá svoji politiku stálých sazeb pro rok 2020 měnit ani na dalším zasedání, pokud k tomu nebude okolnostmi donucena. Z dalších důležitých dat pozitivně překvapila úroveň spotřebitelské důvěry a také spotřebitelský sentiment. V samotné Číně byla vyhlášena data o vývoji v průmyslovém sektoru a sektoru služeb. Průmysl se nadále pohybuje na hraně kontrakce a ohlášený údaj jen těsně podstřelil analytický odhad. Sektoru služeb se nadále daří dobře a zveřejněná čísla se pohybují nad odhady.
Další otázkou je, zda jsme se již ocitli na dně aktuální korekce, nebo jestli si budou investoři muset ještě protrpět další pokles. Osobně se domnívám, že pokles akciových indexů ještě u svého dna není. Svědčí o tom nadále vysoký optimismus mezi investory, na který ukazuje následující obrázek.
Optimismus na trzích je stále vysoký. Nikde ani známka po kapitulaci a panice. Také podobný ukazatel sentimentu, který spravuje televizní stanice CNN, neukazuje, že by na trzích vládla panika. Barometr se tam zasekl na normálním stavu, což neodpovídá tomu, že by se trh již ocitl na dně. Pokud bych si tedy měl vsadit, pak bych věřil na rally směrem vzhůru a re test vyšších hodnot indexů a následný opětovný pokles. Nicméně nikoli na nástup dlouhodobějšího medvědího trhu.
Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu