Mizerný květen vystřídal silný růst (Týden 24)

Po nedobrém květnu, který byl dokonce třetím nejhorším květnem od roku 1982, se investoři konečně dočkali silné růstu. Impulsem, který dal trhu zapomenout na neustálé obchodní neshody dvou světových velmocí, bylo prohlášení hlavy amerických centrálních bankéřů Jeroma Powella, z něhož plyne, že doba zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech je již možná minulostí a FED by mohl na svých následujících zasedáních uvažovat i o jejich snížení. Reakce trhu vyhnala hodnoty amerického indexu SP500 poblíže jeho letošních maxim z počátku roku.

V Evropě zasedala Evropská centrální banka, která ovšem nikoho nepřekvapila. Podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na stávající úrovni blízké nule a potvrdila, že na této úrovni setrvají minimálně do poloviny roku 2020. Naopak, oproti očekávání některých analytiků, banka nepotvrdila obnovení svého programu kvantitativního uvolňování a neuvažuje ani o tom, že by úrokové sazby ještě více snížila. V návaznosti na to došlo k mírnému zpevnění společné evropské měny.

Vývoj zaznamenala v uplynulém týdnu také situace ohledně obchodních přirážek mezi Spojenými státy a Čínou. Prezident Trump oznámil, že o uvalení nových cel na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů rozhodne až po skončení summitu zemí G20, tedy na konci června. Summit se tak stane pravděpodobně jednou z nejsledovanějších akcí tohoto měsíce. Vývoj pokročil také ohledně dovozních cel, které od 10. června uvalily Spojené státy na dovoz z Mexika. Aktuální hodnota by měla být pět procent, ale měla by se také pravidelně o pět procent zvyšovat každý měsíc, dokud Mexiko nepodnikne kroky k omezení přílivu uprchlíků do Spojených států. Mexiko oznámilo, že hodlá na hranice s Guatemalou poslat až šest tisíc příslušníků Národní gardy, kteří by měli běžencům zamezit v ilegálním vstupu na mexickou půdu, nebo přinejmenším jejich počet citelně omezit. Obě tyto informace měly na akciové a dluhopisové trhy mírně pozitivní vliv.

Makroekonomická data, která nabídnul uplynulý týden, zase až tak optimistická, jak naznačuje prudký růst trhů, nebyla. Zklamala především čísla z US trhu práce. Největší světová ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci jen 75 000 nových pracovních míst oproti o sto tisíc míst vyššímu odhadu. Zklamala i sedmdesátitisícová revize směrem dolů u čísel z minulého měsíce. Lepší, než očekávaný údaj o růstu nevýrobního sektoru, kompenzoval horší údaj z průmyslu. Evropské údaje nadále potvrzují kontrakci průmyslového sektoru napříč kontinentem a výjimkou zde není ani klíčové Německo. Nevýrobnímu sektoru se naopak daří poměrně dobře.

V příštím týdnu nejsou na pořadu žádná mimořádně důležitá data, v centru pozornosti investorů budou především data o inflaci, maloobchodních tržbách a čínské obchodní bilanci.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu