Maxima i obavy spotřebitelů (Týden 33)
Trhy tak rostly navzdory tomu, že mimo Wall Street možná začíná nepatrně přituhovat.
Uprostřed týdne investory pozitivně překvapila data o spotřebitelské inflaci, která vzrostla méně, než se původně očekávalo. To poskytlo argumenty pro ty obchodníky, kteří dávají za pravdu centrálním bankéřům a věří pouze v dočasný charakter prudkého vzepjetí cen, kterého jsme byli v úvodní polovině roku svědky. Čtvrteční data o inflaci na straně vstupů ale ukázala, že středečními čísly vzbuzená naděje je prozatím stále jenom nadějí a ceny vstupů rostou nadále velice rychlým tempem, za nímž tržní očekávání silně zaostává. Naprostým „výbuchem“ pak byla páteční data o spotřebitelské důvěře. Ta se propadla na nejnižší hodnoty od počátku pandemie a ukázala, že spotřebitelé prozatím všeobecný optimismus ohledně budoucnosti nesdílejí a jejich obavy stran další vlny pandemie spíše rostou.
A podkladem pro jejich obavy jsou data ukazující, že virus opět nabývá na síle. V nejlidnatějších státech USA opět začínají rychle růst počty nakažených a také počty hospitalizací. Na přiloženém obrázku je vývoj v Kalifornii, která proslula svými tvrdými opatřeními. Jak počet nových případů (horní křivka), tak počet hospitalizací (spodní křivka) začínají poměrně strmě růst.
Z makroekonomických dat, která budou zveřejněna v tomto týdnu, bude hlavní pozornost upřena na maloobchodní tržby. Ty budou ohlášeny v úterý před otevřením trhu. Investoři budou očekávat, zda se potvrdí páteční negativní překvapení, které nám přineslo data o spotřebitelské důvěře. Zajímavé bude také sledovat, s čím přijde ve svém projevu guvernér FEDu Jerome Powell a také čtvrteční zápis z jednání amerických centrálních bankéřů. V Evropě neuniknou pozornosti úterní údaje o inflaci.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu