Koronavirus zasáhl i do konání zkoušek z pojištění
Jednotlivé
akreditované osoby se různí ve způsobu provádění zkoušek. Některé z nich (např.
VECTOR Certifikace či VŠFŠ) provádějí certifikace ve velkých skupinách a v
menší frekvenci termínů. U jiných akreditovaných osob (např. Česka bankovní
asociace nebo Česká asociace pojišťoven) se zkoušky vykonávají elektronicky na
tabletech a mají více termínů pro menší skupiny do 25 účastníků.
Oznámení vlády ze dne 12. března 2020 v opatření o zákazu akcí stanovilo „až do odvolání jsou zakázány … vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob.“ (zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vyhlaseni-nouzoveho-stavu-180234/)
Akreditované osoby k tomuto rozhodnutí většinou přistoupili zodpovědně a s ohledem na epidemiologickou situaci dočasně pozastavili provedení zkoušek, aby neohrožovaly zdraví účastníků a zkušebních komisařů.
K takovému kroku se například rozhodly (a informují o tom účastníky na svých webových stránkách):
- Česká asociace pojišťoven (ČAP), https://www.akademiecap.cz/Novinky
- Česká bankovní asociace (ČBA), https://www.cbaeduca.cz/Novinky
- VECTOR Certifikace, https://www.vectorcertifikace.cz/aktuality/
Některé akreditované osoby k tomu přistoupily „pragmaticky“ a přizpůsobily své jednání sdělení vlády. Tak to udělala EFPA, která počet účastníků snížila na 29, a prováděla zkoušky i nadále. https://efpa.cz/aktualita/224-mimoradne-opatreni-na-odbornych-zkouskach-efpa-cr
Nařízená celostátní karanténa však i tyto „pragmatické“ akreditované osoby donutila konání zkoušek pozastavit. Vypsané termíny do 27. 3. se tak u všech akreditovaných osob zcela ruší.
Je to dobře, neboť odbornou zkoušku z pojištění je nutné složit do 1. 12. 2020. Je tedy ještě dostatek času a aktuálně je prioritou zdraví. Většina akreditovaných osob rovněž nabízí určitou formu e-learningu, získaný čas lze tak využít i k dalšímu samostudiu.
Dušan Šídlo, pojistný analytik Broker Trustu