Kombinace zvýšení platu a příspěvku na penzi. To je pro firmy řešení, jak udržet zaměstnance

Situace dnes není pro řadu firem jednoduchá. Suroviny a energie výrazně zdražují a v kombinaci se zvyšováním výdajů na mzdy rostou jednotlivým společnostem povážlivě personální náklady, které nelze vždy promítnout do cen výrobků nebo služeb. Využití příspěvku na penzijní produkty může být pro firmu alternativou, kdy přinese zaměstnancům užitečný a sociálně odpovědný benefit, který je zároveň výhodný z daňového hlediska. A to jak pro firmu, tak i pro zaměstnance.

Na daních ušetří firma i zaměstnanec

Zaměstnavatel může za rok na penzijní produkty přispět zaměstnanci až 50 tisíc korun, přičemž z této částky neodvádí sociální a zdravotní pojištění, zároveň je ale příspěvek daňově uznatelný náklad, a to dokonce bez omezení. Zdravotní a sociální pojištění a ani daň z příjmu neodvádí z příspěvku zaměstnavatele do 50 000 Kč ročně ani zaměstnanec.

Řešení důchodové reformy je u nás bohužel zatím stále jen v rovině plánů. Přitom je budoucí systém vyplácení důchodů velmi palčivé téma, které by mělo zajímat každého z nás. Naštěstí si celá řada zaměstnavatelů uvědomuje svou sociální roli nejen v průběhu produktivního života svých zaměstnanců, ale také po něm a sahá po řešení, díky kterému se jednou zaměstnanci nebudou muset v penzi spoléhat pouze na stát. A tento přínos si stále více uvědomují i zaměstnanci. Stále je zde ale značný prostor, aby výše příspěvků v daňově výhodném pásmu rostla.

Aktuálně čerpá příspěvek zaměstnavatele čtvrtina účastníků III. pilíře důchodového systému a průměrný příspěvek zaměstnavatele je přibližně 1 040 Kč měsíčně. To je hluboko pod horní hranicí (daňově zvýhodněného) ročního příspěvku zaměstnavatele ve výši 50 000 Kč, tedy 4 166 Kč měsíčně.

Spoření na penzi je dlouhodobý produkt, který samozřejmě neřeší aktuální potřeby zaměstnanců, kteří platí vyšší složenky a v obchodech sáhnou hlouběji do kapsy. Vyvážená kombinace navyšování mezd a příspěvku na penzijní produkty ale může být vhodným řešením, které i v dnešní náročné době udrží motivovanost a stabilitu zaměstnanců.

Covid-19 zvýšil atraktivitu životního pojištění

Více vyhledávaným zaměstnaneckým benefitem je dnes také rizikové životní pojištění pro skupiny zaměstnanců. Zvýšení atraktivity tohoto pojištění způsobila i pandemie covid-19 a souvisí se změnou uvažování nad naším zdravím a zajištěním našich příjmů právě pro případ jejich ztráty v souvislosti s nemocí nebo úrazem. To se promítá i do přístupu zaměstnavatelů k této otázce, a tak skupinové rizikové životní pojištění je stále častěji využívaným benefitem primárně pro klíčové zaměstnance nebo zaměstnance, kteří se v rámci výkonu svého povolání setkávají se zvýšeným zdravotním nebo úrazovým rizikem.

Jiří Sláma, produktový manažer oblasti firemních benefitů společnosti Broker Trust