Dobré zprávy z trhů (Týden 35)
Je ovšem evidentní, že události v Kábulu ani mimořádně silný hurikán Ida, který devastoval pobřeží Louisiany, nemají s přísunem likvidity ze strany FEDu žádnou sílu bojovat a akciové indexy se o ně prakticky nezajímají.
Jedinými fundamenty, na něž by indexy měly negativně reagovat, jsou data spojená s inflací, omezení podpůrných programů ze strany centrálních bank nebo omezení množství peněz proudících na finanční a kapitálové trhy. Vše ostatní je nyní pouze informativní.
Úvodní pozitivní zpráva přišla hned v pondělí, když americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) definitivně schválil vakcínu společnosti Pfizer-Biontech a v nejbližších týdnech se očekává stejný krok vůči látkám od Moderny a Johnson and Johnson. Plusovým faktorem je také to, že se počty nových případů nemoci covid19 začínají snižovat a není tak vyloučeno, že další vlna dosáhla svého vrcholu.
Pozitivně vyzněl také závěr týdne, kde se zájem investorů soustředil na projev šéfa FEDu Jeroma Powella na výročním zasedání v Jackson Hole. Guvernér Powell potvrdil, že centrální banka začne s omezováním výkupu aktiv z trhu pravděpodobně již v tomto roce, nicméně sdělil, že o tempu a načasování celé operace není ještě rozhodnuto. Zároveň také investory uklidnil, že bankéři nebudou ani v případě omezování likvidity proudící na trhy pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Powellův report přijali investoři kladně a po jeho skončení akciové indexy silně rostly.
Z makroekonomických dat ve Spojených státech mírně zklamal předběžný údaj o růstu hrubého domácího produktu, který o desetinu procenta nenaplnil očekávání. Pod odhady skončily také nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ostatní data však nedala investorům jakékoli záminky k obavám o blízkou budoucnost. V Evropě potěšil údaj o HDP nejsilnější zdejší ekonomiky. Německo ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostlo o více jak jedno a půl procenta a korigovalo tak pokles z prvního kvartálu.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu