Anketa 1+1: Má největší potenciál životní, nebo majetkové pojištění?
Ptali jsme se na tyto otázky:
1) Který typ pojištění má nyní největší potenciál?
2) Kdybyste si měli pro sebe vybrat jednu pojistku, která to bude?
1) Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, jak důležité je životní pojištění. Všichni si myslíme, že nám se přeci nemůže nic stát. Bohužel to tak není a každému z nás se může stát naprosto cokoliv – úraz či vážné onemocnění, které může překopat celý zbytek života.
2) I vzhledem k výše napsanému je to životní pojistka. Často platíme desetitisíce ročně za pojištění auta, ale na sebe zapomínáme.
1) Jednoznačně životní pojištění. Zajištění příjmu by mělo být, nejen s ohledem na stávající ekonomickým vývoj, tématem pro každého zákazníka. Tím druhým typem pojištění je pojištění majetku. S rostoucí inflací je aktualizace majetkového pojištění nezbytností.
2) S jednou si bohužel nevystačím. Potřebuji alespoň dvě. Jedna, která ochrání majetek, druhá, která ochrání zdraví a zajistí příjem.
1) Těžko definovat jedno pojištění, přikláním se ke komplexnímu zhodnocení. Každý člověk má své požadavky, přání, ambice, možnosti. A je na poradci, jak kvalitně toto vyhodnotí, jak umí s těmito informacemi pracovat a jak následně společně s klientem nastaví pojistné portfolio. Jedině tato kombinace dává smysl oběma stranám a prohlubuje kvalitní spolupráci.
2) Chtěl bych si pojistit, abychom já i moje rodina měli zajištěné zdraví. Taková pojistka bohužel neexistuje. Vybrat jen jednu pojistku nejde. Mám asi nemoc z povolání a mám poměrně dost pojistných a vlastně celkově finančních produktů. Moje žena mnohdy v nadsázce říká, že je to až zbytečné. Ale já vždy odpovídám, že je třeba zapojit i selský rozum a vhodně diverzifikovat. Pak bez ohledu na dobu a skutečnosti nemusíte překotně upravovat, rušit nebo pořizovat nové produkty.
1) Vzhledem k propojištěnosti obyvatelstva v ČR jsou to v podstatě všechny segmenty. Věřím ale nejvíc majetku, životu a odpovědnostem.
2) Vyberu si dvě: kvalitní životní pojištění a odpovědnost.
1) S ohledem na vývoj cen nemovitostí je to majetkové pojištění
2) Povinné ručení, ze zákona to nejde ani jinak.
1) Všechny a je dobře, že existují. Jde o to správně vyhodnotit hrozby pro klienta a najít správnou kombinaci pro jejich pokrytí. Když jsem dříve školil podstatu pojištění a nebylo to jen pro nováčky, ale i pro klienty, tak jsem na příkladu sázkové kanceláře zjednodušeně vysvětloval, co si pod pojištěním představit. Představte si obyčejnou sázku. Klient se s pojišťovnou vsadí, že když se mu něco stane, tak pojišťovna zaplatí v podobě pojistného plnění, a tedy vyhrál. A když se nic nestane, vyhrála pojišťovna a zaplatí klient. Cenou za sázku je pojistné.
2) Velmi těžká otázka a omlouvám se, neumím na ni jednoduše odpovědět. Neexistuje univerzální pojistka.
1) Záleží na potřebách klienta. Musíme poznat jejich individuální situaci, a tak zjistíme i oblasti, kde bude mít pojištění pro klienty největší přínos a tím i nejvyšší potenciál pro poradce.
2) Tady je to snadné – povinné ručení.
1) Obrovský potenciál vidím v pojištění nemovitostí a havarijním pojištění. Ceny nemovitostí vzrostly a většina starších smluv nereflektuje toto navýšení. Může pak docházet k podpojištění. Bohužel drtivá většina klientů o tomto neví. Mají v šuplíku smlouvu a myslí si, že jsou chráněni. Brzy se probudí všichni více či méně eticky založení prodejci pojistek, proto bych doporučil být u klienta první a skutečně mu pomoct.
2) Osobně bych volil odpovědnost v běžném občanském životě. Bez ní vůbec nevycházet z domu. ☺ Od vzniku nového občanského zákoníků je to tady taková „malá Amerika“. Když někomu způsobíte škodu, nikdy nevíte, co a za kolik po vás bude chtít nahradit. Bohužel už jsem zažil i silné příběhy, kdy rodiny měly nahrazovat újmu v řádech milionů korun, kterou způsobilo malé dítě.