Amerika pod tlakem (Týden 13)

Uplynulý týden byl na makroekonomická data chudý. Na programu nebyla žádná čísla prvořadé důležitosti a tak měl hlavní slovo sentiment. A ten začal být v průběhu týdne spíše pesimistický, zejména ve Spojených státech.

Po nezdařeném pokusu o likvidaci zdravotnického programu prezidenta Obamy se ukázalo, že to s podporou současného prvního muže Ameriky nemusí být tak slavné, a to ani v jeho vlastní straně. To v očích investorů snížilo dosud nezlomnou víru v lepší zítřky v podobě daňové revoluce v korporátní sféře a další stimulačních programů.  Právě tato Trumpem slíbená opatření ženou od listopadu ceny akcií vzhůru. Pokud by se ukázalo, že Donald Trump není tak silným prezidentem, jak jsme si dosud mysleli, mohl by to být problém. Zvláště pak, když stále sílí hlasy, že bez zrušení zdravotnické reformy se bude prezident jen s obtížemi přesouvat k plnění slibů v oblasti daní a státních výdajů. Hlavní index SP500 ztratil od počátku března ze své hodnoty více než dvě procenta a to nepočítám včerejší, pondělní varování.

V Evropě je situace prozatím podstatně lepší. Ztráty evropských indexů v minulém týdnu byly spíše kosmetické a stejně tak nebylo uplynulých pět obchodních dní žádným stresem pro majitele čínských akcií a ani akcií dalších rozvíjejících se trhů.

Nejvýznamnějším makrem započatého týdne pro nás bude zcela jistě zasedání bankovní rady České národní banky. Jsme na konci kvartálu, tedy zároveň také na konci období, v němž se rada zavázala držet svoji politiku vůči naší domácí měně nezměněnou. Talk na posílení koruny a ukončení závazku ze strany ČNB v týdnu vytvořil svým projevem i prezident Zeman. Ten zmínil, že hovořil s guvernérem Rusnokem a potvrdil, že „ukončení kurzového závazku se očekává v prvním pololetí letošního roku a není vyloučeno, že možná dříve, než se nadějeme.“ Konec intervencí by tak mohl nastat i v rámci dnů.

Co bude následovat po ukončení intervencí? To je velká neznámá. Citujeme z komentáře finanční skupiny NEXT Finance, jejíž scénář je mému názoru blízký. „Protože bude po konci intervencí v první chvíli docházet k vypořádávání sázek na posílení koruny, může koruna i krátkodobě oslabit.  Počítáme však s tím, že koruna bude nakonec silnější. Načasování tohoto scénáře už ovšem záleží na fundamentech. Varujeme v prvních dnech bezprostředně po skončení intervencí před prudkými výkyvy kurzu koruny oběma směry. Za rok ode dneška by měla být koruna silnější než dnes. Nikoho by nemělo překvapit rozmezí 25,5 – 26 korun za euro.“

Podrobný komentář včetně dalších klíčových čísel a porovnání akciových fondů zaměřených na „Greater China“ najdete zde.