Americké trhy lámou rekordy. A co to bude dál? (Týden 44)

Z makroekonomického pohledu bylo hlavní událostí minulého týdne zasedání Evropské centrální banky. Kdo by od evropských bankéřů očekával nějaké překvapení, ten by se šeredně spletl. Banka nadále ignoruje sílící inflaci, považuje ji za dočasnou, a ponechává vše tak, jak to je již dlouhou dobu. Úrokové sazby zůstávají na svých předešlých úrovních a stejně tak objem výkupu dluhopisových aktiv z trhu. Za oceánem se pozornost soustředila na čísla mapující vývoj hrubého domácího produktu ve Spojených státech a také na inflační čísla. Ta nakonec potvrdila očekávání a trhy pro páteční obchodování zklidnila. Vývoj HDP však by slabší, než ekonomové a analytici čekali.

Z technického pohledu vypadají americké indexy poměrně „překoupeně“ a přinejmenším mírná korekce bezuzdného růstu z posledních třech týdnů by rozhodně nebyla překvapením. Vstupem do listopadu jsme se ovšem zároveň probojovali do období, které trhů většinou svědčí. V posledních pěti letech byl listopad vždy růstovým měsícem a silný bývá obvykle také prosinec. Ten za posledních pět let investory zklamal jen jedinkrát.

(zdroj: Spreadcharts.com)

V následujícím týdnu budou investoři a obchodníci s napětím sledovat jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Na rozdíl od evropských bankéřů se tentokrát od jejich amerických kolegů čeká akce. Podle většinového mínění bychom se měli dočkat snížení objemu vykupovaných dluhopisů a také komentáře k budoucí politice FEDu. Středeční výstup tak může trhy znejistit.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu