Akcie na dovolené (Týden 7)

Akciové indexy si v uplynulém týdny vybraly volno a jejich pohyby byly, na rozdíl od všech předchozích od počátku roku, jen marginální. Hlavní makroekonomická data byla vyhlášena již dříve a situace na trzích se tedy postupně stabilizuje.

Výsledková sezóna, v jejímž průběhu se právě nacházíme, je z historického pohledu mírně podprůměrná, když zisky společností napříč světem rostou. Tempo jejich růstu je ovšem nejpomalejší od roku 2013. Uvnitř rozvinutých akciových trhů sledujeme nadále silně rozdílné tendence. Zatímco zisky amerických společností silně rostou, pohled na Japonsko už mluví o pětiprocentní kontrakci.

Z fundamentálního pohledu zklamala minulý týden zejména data z Evropy. Investoři nemohou být potěšeni z nižších než očekávaných čísel z německé průmyslové výroby a průmyslových objednávek. Tempo růstu sektoru služeb ve Velké Británii je nejnižší od roku 2016. Evropská komise také snížila, a to dost citelně, své odhady růstu eurozóny, a to z původního odhadu 1,9 procenta až na 1,3 procenta. Nejhorší situace by měla být podle Evropské komise v Itálii, slabší odhad byl ovšem také pro nejen pro nás klíčové Německo. Původní odhad růstu pro německou ekonomiku počítal s růstem 1,8 procenta, aktuální číslo je o sedm desetin procenta nižší. Předpoklady růstu pro britskou ekonomiku citelně snížila také Bank of England.

Nejdůležitější událostí na domácí scéně bylo jednání bankovní rady České národní banky. Ta na svém únorovém zasedání ponechala současné úrokové sazby v platnosti. O pravděpodobné stabilitě úrokových sazeb ve svém komentáři mluvil také guvernér banky Jiří Rusnok.

V právě započatém týdnu budou trhy sledovat zejména průběh rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Termín uvalení dalších obchodních přirážek se s blížícím se počátkem března blíží a času pozvolna ubývá. Je možné, že se díky časovému tlaku můžeme dočkat částečně pozitivních výstupů z jednání. Komplexní řešení celého problému je ale v tomto týdnu vysoce nepravděpodobné.

Pozornost investorů bude nadále přitahovat dění ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie, když i tady oběma stranám rychle utíká čas a „nepokrok“ v klíčových otázkách už by mohl začít profesionální burziány postupně znervózňovat. V centru zájmu bude tedy jednání britského parlamentu ohledně Brexitu, které je na pořadu jednání ve středu. Ve Spojených státech začne investory strašit možnost opětovného uzavření státní správy. Termín jejího dočasného odblokování vyprší v pátek 15. února.

V centru zájmů bude nadále výsledková sezóna, která se pozvolna překlápí do své druhé poloviny. Výsledky svého hospodaření tento týden zveřejní například pojišťovací gigant AIG, technologická společnost Cisco, nebo výrobce nápojů Coca-Cola.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu