Archiv měsíce Srpen 2021
Dobré zprávy z trhů (Týden 35)
Je ovšem evidentní, že události v Kábulu ani mimořádně silný hurikán Ida, který devastoval pobřeží Louisiany, nemají s přísunem likvidity ze strany FEDu žádnou sílu bojovat a akciové indexy se o ně prakticky nezajímají. Jedinými fundamenty, na něž by indexy měly negativně reagovat, jsou data spojená s inflací, omezení podpůrných programů ze strany centrálních bank nebo omezení množství peněz proudících…
Číst dáleObrat Broker Trustu dál silně roste, v prvním pololetí dosáhl 1,5 miliardy korun
„Je patrné, že se stále zvyšuje poptávka klientů po kvalitních finančních službách našich partnerů, a to nejen v oblasti úvěrů na bydlení, ale i v pojištění nebo v investicích. Těší nás, že finančním poradcům usnadňujeme podnikání a naše nástroje jim pomáhají zvládat tento objem práce, protože stále více úkonů vyřeší pohodlně a rychleji online. Například u vybraných bank lze elektronicky provést celý proces podání…
Číst dáleČeho se obávají portfolio manažeři (Týden 34)
Výjimkou byly indexy složené z akcií s nízkou volatilitou a také pražský index PX, který v posledních pěti obchodních dnech posílil. Silným propadem naopak prošel čínský akciový trh, který citlivě zareagoval na skupinu oproti očekávání slabších makroekonomických dat z počátku týdne. Nejdůležitější událostí bylo zřejmě zveřejnění zápisu z jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Samo jednání a jeho výstupy nebyly ničím výjimečné.…
Číst dáleMaxima i obavy spotřebitelů (Týden 33)
Trhy tak rostly navzdory tomu, že mimo Wall Street možná začíná nepatrně přituhovat. Uprostřed týdne investory pozitivně překvapila data o spotřebitelské inflaci, která vzrostla méně, než se původně očekávalo. To poskytlo argumenty pro ty obchodníky, kteří dávají za pravdu centrálním bankéřům a věří pouze v dočasný charakter prudkého vzepjetí cen, kterého jsme byli v úvodní polovině roku svědky. Čtvrteční…
Číst dálePsychologie investování. Nástrahy, které číhají v našich hlavách
Jen pro zajímavost, v úvodu zmíněných 75 procent prodělávajících obchodníků se týká konkrétně tzv. CFD instrumentů. Jejich obliba v posledních letech významně vzrostla, protože umožňují obchodovat s akciemi, komoditami či měnami, aniž by tato aktiva člověk skutečně vlastnil. Díky CFD je tak možné spekulovat například s vývojem ceny kukuřice, pšenice nebo kakaa, což je jinak pro drobné obchodníky poměrně obtížné. Navíc…
Číst dáleTrh si opět krátce sáhl na maxima (Týden 32)
Proti jejich pozitivnímu dopadu na hodnoty indexů negativně působí zvyšující se nejistota ohledně delta mutace a jejích případných dalších následovníků, když trhy citlivě vnímají určitý rozpor mezi původním očekáváním a aktuální situací. Z hlavních makroekonomických dat pozitivně překvapil páteční údaj o počtu nových pracovních míst mimo zemědělství, který překonal očekávání a potvrdil růstový trend z uplynulých měsíců. Přestože údaj byl ryze…
Číst dáleSvobodné povinné ručení? Zatím je to spíše výjimka
Jak už z názvu vyplývá, povinné ručení musejí mít sjednané všichni majitelé motorových vozidel, která jsou provozována na veřejných komunikacích. Pokud řidič takto pojištěného vozidla způsobí dopravní nehodu, je z pojistky vyplacena náhrada újmy způsobené protistraně. Možná si nyní říkáte, proč by člověk vlastně měnil povinné ručení. Důvodů může být hned několik, počínaje cenou, vyšším rozsahem krytí…
Číst dáleFirmy překonávají očekávání (Týden 31)
Většina „big tech“ společností v minulém týdnu oznamovala výsledky svého hospodaření. Až na Amazon své investory spíše pozitivně překvapovala. Reakce na výsledky byla ale chladná, když trh reagoval prodeji těchto titulů a dal tak přednost realizaci zisků před dlouhodobější perspektivou. Celkový index tak hledá směr dalšího vývoje. Kromě oznámení výsledků technologických gigantů se trhy v uplynulém týdnu zaměřovaly…
Číst dále